رفتن به مطلب
 • نوشته‌های وبلاگ

  • توسط arash در آموزش صرافی یوتی بایت
      10
   در این بخش نحوه وارد کردن و خارج کردن سرمایه در یوتیبایت و همچنین تفاوت بین انتقال داخلی یوتیبایت و انتقال خارجی را تشریح مینماییم
   انتقال دارایی در صرافی یوتیبایت به دوصورت انجام میشود ک اگر ازآن اگاه نباشید ممکن است در انتقال داراییتان با مشکل مواجه شوید که این دو حالت عبارت انداز:
   انتقال داخلی صرافی (بخش send\receive) انتقال خارجی(بخش deposit \ withdrawal) اگر شما قصد دارید دارایی را در بین دو ولت صرافی یوتیبایت انتقال دهید باید از گزینه ی اول ، اما اگر قصد دارید نقل و انتقال خارج از یوتیبایت (مثلا از صرافی یا ولت شخصی بیت وارد یوتیبایت کنید یا از یوتببات بیت به ولت شخصی منتقل کنید) انجام دهید باید از بخش دوم اینکار را انجام دهید.
   انتقال داخلی 
   در  منوی یوتی بایت  روی گزینه ی send\receive کلیک کنید وارد صفحه ای میشود ک در آن ارزهای موجود در صرافی لیست شده است ارزی ک قصد نقل و انتقال آنرا دارید انتخاب کنید. دو گزینه پیش روی شماست :
   send: این قسمت برای ارسال ارز مورد نظر به کیف پول دیگری است(خروج دارایی از ولت شما) receive: این قسمت برای وارد کردن ارز از کیف پول دیگری به کیف پول شماست(ورود دارایی به ولت شما) send
   پس از انتخاب گزینه ی send پنجره ای باز میشود ک شما دارای بخش های مختلفی است
   قسمت اول جاییست ک شما باید آدرس ولتی که قصد انتقال ارز مورد نظر را دارید وارد نمایید(از آنجایی ک ادرسها شامل حروف و اعداد بسیار و حساس به کوچک و بزرگ بودن حروف هستند توصیه میشود حتما ادرس را کپی و وارد کنید و از وارد کردن دستی اکیدا خودداری کنید زیرا در صورت اشتباه یک حرف ادرس اشتباه شده و ممکن است داراییتان از بین برود) در فیلد بعدی میزان ارزی ک قصد انتقال آنرا دارید را وارد نمایید  قسمت بعدی ارزش یورویی ارزی ک قصد انتقال آنرا دارید را نمایش میدهد و شما نمیتوانید چیزی به آن وارد یا کم کنید و صرفا جنبه ی نمایش و اطلاع رسانی دارد قسمت بعدی میزان کارمزد انتقال و کل مقدار ارزی ک از حساب شما کم میشود را نشان میدهد و فیلد آخر قسمت توضیحات است ک پر کردن آن اختیاریست اگر مایل باشید میتوانید توضیحاتی از تراکنشی ک انجام میدهید را انجا یادداشت نمایید ک بعدها اگر بخواهید میتوانید در ناریخچه تراکنشها بدانید ک این مقدار خروجی ارز را به چ منظوری یا برای چه کسی انجام دادید(اختیاریست و میتوانید چیزی وارد نکنید) پس از تکمیل موارد فوق گزینه ی send را بزنید . بلافاصله پس از زدن send از شما کد 2FA را میخواهد(اگر نمیدانید 2FA چیست به بخش مربوط به آن در همین وبلاگ مراجعه کنید) که شما با مراجعه به نرم افزار Goggle auth کد مربوط را کپی کرده و در قسمته خواسته شده وارد کنید و گزینه CONFIRM را بزنید . با انجام صحیح این مراحل پیام انتقال موفقیا امیز را مشاهده خواهید کرد و ارز مورد نظر کمی بعد در ولت مقصد مینشیند.
   RECEIVE
   پس از انتخاب گزینه ی Receive  پنجره ای برای شما باز میشود ک حاوی یک QR code  و یک آدرس در زیر آن است ک میتوانید از هر دوی این گزینه ها استقاده کنید (اگر کسی ک میخواهید ارزتان را به ولت او انتقال دهید کنار شماست ساده تر این است ک از QR code استفاده کنید) کد مربوط به ادرس ارز را بصورت کامل کپی کنید و دقت کنید ک حتی یک حرف هم از ابتدا یا انتهای آن جا نماند و آنرا در اختیار کسی قرار دهید که قرار است ارز را برای شما ارسال کند.
   فیلد بعدی amount یا مقداری ارزی است ک قرار است برای شما ارسال شود اما لازم نیست این قسمت را پر کنید و آنرا خالی بگذارید  فیلد آخر هم مربوط به توضیحات دریافتیست ک قرار است انجام شود ک در صورت دلخوه میتوانید توضیحاتی را ثبت کنید. یک گزینه همم وجود دارد با عنوان update که اگر انرا بزنید آدرس ولت شما را تغییر میدهد و نیازی به انجام این کار نیست. پس از کپی کردن ادرس ولتتان و دادن آن به شخصی ک قرار است ارزی به ولت شما ارسال کند کار تمام است و پنجره را ببندید.
    
   انتقال خارجی 
   اگر قصد دارید ارز خاصی را به صراقی دیگری غیر از یوتی بایت یا کیف پول شخصیتان بفرستید باید از این قسمت استفاده کنید
   در منوی سایت یوتی بایت به قسمت balance بروید 
   در آنجا لیست ارزهای موجود در صرافی را مشاهده میکنید ک در زیر هر کدام دو گزینه وجود دارد گزینه deposit و گزینه ی withdrawal برای وارد کردن ارز مورد نظر به ولت یوتی بایتتان از صرافی ای غیر از یوتیبایت از این گزینه ها استفاده میشود . برای وارد کردن ارز از گزینه ی deposit  و برای خارج کردن ارز و انتقال آن به صرافی دیگر یا ولت شخصی از گزینه ی withdrawal استفاده میشود
   withdrawal
   این بخش دقیقا همانند بخش send میباشد و تمام مراحل دقیقا مشابه آن است:
   پس از انتخاب گزینه ی withdrawal پنجره ای باز میشود ک شما دارای بخش های مختلفی است
   قسمت اول جاییست ک شما باید آدرس ولتی که قصد انتقال ارز مورد نظر را دارید وارد نمایید(از آنجایی ک ادرسها شامل حروف و اعداد بسیار و حساس به کوچک و بزرگ بودن حروف هستند توصیه میشود حتما ادرس را کپی و وارد کنید و از وارد کردن دستی اکیدا خودداری کنید زیرا در صورت اشتباه یک حرف ادرس اشتباه شده و ممکن است داراییتان از بین برود) در فیلد بعدی میزان ارزی ک قصد انتقال آنرا دارید را وارد نمایید  قسمت بعدی ارزش یورویی ارزی ک قصد انتقال آنرا دارید را نمایش میدهد و شما نمیتوانید چیزی به آن وارد یا کم کنید و صرفا جنبه ی نمایش و اطلاع رسانی دارد قسمت بعدی میزان کارمزد انتقال و کل مقدار ارزی ک از حساب شما کم میشود را نشان میدهد و فیلد آخر قسمت توضیحات است ک پر کردن آن اختیاریست اگر مایل باشید میتوانید توضیحاتی از تراکنشی ک انجام میدهید را انجا یادداشت نمایید ک بعدها اگر بخواهید میتوانید در تاریخچه تراکنشها بدانید ک این مقدار خروجی ارز را به چ منظوری یا برای چه کسی انجام دادید(اختیاریست و میتوانید چیزی وارد نکنید) deposit
   این بخش هم دقیقا همانند بخش receive  میباشد.
   پس از انتخاب گزینه ی Deposit  پنجره ای برای شما باز میشود ک حاوی یک QR code  و یک آدرس در زیر آن است ک میتوانید از هر دوی این گزینه ها استقاده کنید (اگر کسی ک میخواهید ارزتان را به ولت او انتقال دهید کنار شماست ساده تر این است ک از QR code استفاده کنید) کد مربوط به ادرس ارز را بصورت کامل کپی کنید و دقت کنید ک حتی یک حرف هم از ابتدا یا انتهای آن جا نماند و آنرا در اختیار کسی قرار دهید که قرار است ارز را برای شما ارسال کند.
   فیلد بعدی amount یا مقداری ارزی است ک قرار است برای شما ارسال شود اما لازم نیست این قسمت را پر کنید و آنرا خالی بگذارید  فیلد آخر هم مربوط به توضیحات دریافتیست ک قرار است انجام شود ک در صورت دلخوه میتوانید توضیحاتی را ثبت کنید. یک گزینه همم وجود دارد با عنوان update که اگر انرا بزنید آدرس ولت شما را تغییر میدهد و نیازی به انجام این کار نیست. پس از کپی کردن ادرس ولتتان و دادن آن به شخصی ک قرار است ارزی به ولت شما ارسال کند کار تمام است و پنجره را ببندید.
   نکنه ی مهم
   بسیاری از دوستان اشتباها از این قسمتها استقاده کرده و موفق به نقل و انتقال ارزهایشان نمیشوند. دقت داشته باشید کدهای تولید و تعریف شده در هر بخش متفاوت از دیگری است و اگر آنها را اشتباه استفاده کنید با خطا مواجه میشوید.
   مثلا اگر از قسمت send برای ارسال ارزی استفاده میکنید آدرس ولت مقصد حتما باید از قسمت receive دریافت شده باشد اگر از قسمت deposit کد را دریاقت کرده باشد و از قسمت send قصد انتقال داشته باشد قطعا با خطا مواجه میشود .
   و بارها شاهد بودیم شخصی ادعا کرده ک نمیتواند مثلا بیت کوینش را به صرافی x بفرستد ، وقتی جزییات را شنیدیم متوجه شدیم از بخش انتقال داخلی قصد تراکنش خارجی داشه . لذا در این موارد دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید به راحتی تراکنشهایتان را انجام دهید.
    
  • توسط arash در آموزش صرافی یوتی بایت
      4
   در این بخش آموزش ایجاد اکانت در صرافی utbyte را توضیح میدهیم:
   برای ایجاد یک حساب کاربری در صرافی یوتی بایت ابتدا به به سایت Utbyte.io رفته سپس از منوی باز شونده ی کنار سایت گزینه ی SIGNIN/SIGN UP را انتخاب کنید در صفحه ی جدید تب SIGN UP  را بزنید .
   چهار گزینه پیش روی شماست که باید آنها را با اطلاعات لازم پرکنید
   ادرس ایمیلتان را در قسمت اول وارد کنید در قسمت بعدی پسوردی ک قصد دارید روی اکانتتان بگذارید را وارد کنید(توصیه میشود که از پسوردهای ساده استفاده نکنید، حداقل 8 کارکتری باشد و شامل حروف کوچک و بزرگ و حتی نمادها باشد) در قسمت بعد پسوردی که وارد کردید را مجددا وارد کنید. در این قسمت کد معرف را وارد کنید و در صورتی که کد معرفی ندارید از این کد میتوانید استفاده کنید : GPVJQKFSTW تیک قسمت امنیتی را بزنید(این بخش برای این است ک ویروسها و رباتها نتوانند با ساختن اکانتهای متوالی سایت را دچار مشکل کنند) از شما خواسته میشود تا تصویری خاصی بین تصاویر موجود را انتخاب کنید سپس راستی آزمایی را بزنید تا تیک سبز بخورد.
   بعد انجام این مراحل روی گزینه ی SIGN UP  کلیک کنید. پیامی برای شما فرستاده میشود که برای تکمیل فرآیند ثبت نام به ایمیلتان مراجعه و تایید نهایی را انجام دهید
   به ایمیلتان مراجعه کنید یک پیام از یوتی بایت برایتان ارسال شده ک باید بر روی گزینه ی  Click here کلیک کنید.پیام ثبت نام با موفقیت انجام شد برایتان نمایش داده خواهد شد(اگر پیام به inbox ایمیلتان ارسال نشده بود قسمت spam را چک کنید.)
   تبریک میگوییم کار ثبت نام شما با موفقیت به اتمام رسیده و شما به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال وارد شدید حال میتوانید از قسمت SIGNIN با وارد کردن ایمیل و پسورد وارد حساب کاربری خود شوید.
    
    
  • توسط arash در آموزش صرافی یوتی بایت
      2
   در این بخش به اموزش فعالسازی رمز دو مرحله ای توسط نرم افزار Google authenticator میپردازیم.
   پس از ایجاد حساب کاربری بعد از اولین ورودتان به حساب کاربری سایت بصورت خودکار شما را به بخش فعال سازی 2FA هدایت میکند و اگر این گزینه را فعال نکنید به بخش هایی از سایت دسترسی پیدا نخواهید کرد پس توصیه میکنیم بلافاصله بعد از ایجاد حساب کاربری 2FA را فعال کنید.
   فعال سازی 2FA در بخش Security  سایت قرار دارد اما اگر شما 2FA را فعال نکرده اید سایت بصورت خودکار پس از ورود شما را به این بخش هدایت میکند و شما گزینه ی ADD AUTH را مشاهده خواهید کرد.
   برای فعال کردن 2FA  توصیه میکنیم از نرم افزار Google authentivator استفاده کنید. شما میتوانید این نرم افزار را از گوگل پلی یا اپ استور دانلود و نصب نمایید.
   وارد حساب کاربری خود شوید و روی گزینه ADD AUTH کلیک کنید صفحه ای برای شما باز میشود که در آن یک QR Code و در زیر آن نوشته ای با این عنوان وجود دارد:
      Your secret key:(یک سری حروف و عدد)
   مجموع این حروف ها و اعداد کد کلید خصوصی شما برای فعال سازی 2fa اکانت شماست(حتما نسخه ای از آن را در جایی کپی و نگهداری کنید ک اگر به هر دلیل نرم افزار google auth شما پاک شد یا گوشی شما با مشکل مواجه شد دچار دردسر نشوید) 
   کلید خصوصیتان را کپی کنید. این صفحه را به همین حالت رها کنید و وارد نرم افزار google auth شوید روی + کلیک کنید(ممکن است در نسخه های مختلف کمی متفاوت باشد) دو گزینه وجود دارد :
   Scan a QR code Enter a setup key شما گزینه ی دوم را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه ی دوم صفحه ای باز میشود که دو جای خالی دارد که باید تکمیل شود
   نام اکانتی که برای آن میخواهید 2FA فعال کنید و اختیاری است ، هر چیزی میتوانید بنویسید(به عنوان مثال بنویسید Utbyte) در قسمت دوم Secret key که از سایت کپی کردید را وارد کنید با قسمت Type of key کاری نداریم و در حالت پیش فرض میماند و روی گزینه ی add کلیک کنید.
   پس از انجام این کار شما نام اکانتی که ساختید را میبینید و در زیر آن یک کد 6 عددی وجود دارد و یک محدودیت زمانی در کنار آن که بصورت دایره تو پری که خالی میشود زمان اعتبار کد را نشان میدهد(ممکن است در نسخه های مختلف این شکل متفاوت باشد) صبر کنید تا کد جدید داده شود تا زمان کافی برای برگشتن به سایت یوتیبایت و وارد کردن کد را داشته باشد.(این نرم افزار همانند رمز پویا عمل میکند و مدام در طی زمان مشخصی کد تولید میکند)
   به محض دادن کد جدید کد را کپی کنید(در اکثر نسخه ها با لمس چند لحظه ای کد کپی میشود) و به سایت یوتی بایت برگردید، در همان صفحه ای ک secret key را کپی کرده بودید و در زیر قسمتی که
   secret key قرار گرفته فضایی با عنوان 2FA وجود دارد ، باید کد 6 رقمی که از نرم افزار google auth کپی کرده اید را وارد کنید سپس روی گزینه ی CONFIRM کلیک کنید.
   یک پیام برای شما به نمایش در می آید که باید از طریق ایمیل تایید نهایی انجام دهید. همانند ایمیلی که برای ساخت اکانت برایتان ارسال شده بود اینبار با عنوان فعالسازی 2FA برایتان ارسال می شود پیام را باز کنید روی گزینه ی Click here  کلیک کنید شما به سایت یوتیبایت برگشت داده میشود و پیام "فعالسازی 2FA با موفقیت انجام شد "برای شما نمایش داده خواهد شد.
   اگر تمامی این مراحل را درست پشت سر گذاشتید و پیام  "فعالسازی 2FA با موفقیت انجام شد " را دریافت کردید کار تمام است 
   حال این کد کجا کاربرد دارد زمانی ک شما بخواهید داراییتان را از یوتی بایت خارج کنید در مرحله ی آخر از شما کد 2FA میخواهد ک باید از نرم افزار Google auht کد را کپی و وارد کنید تا پروسه ی انتقال دارایی انجام شود.
    
  • توسط arash در آموزش صرافی یوتی بایت
      14
   حتما تا بحال بارها واژه ترید به گوشتان خورده است در حقیقت ترید به معنای معامله (خرید و فروش ) ارزهای دیجیتال میباشد 
   در حقیقت شما با انجام ترید یک ارز دیجیتال با به ارزی دیگر تبدیل میکنید .
   در صرافی یوتیبایت شما گزینه هایی‌برای ترید دارید زمانی ک به بخش ترید(trade) میروید در بالای صفحه شاهد یک سری اعداد و ارقام و عبارت ها خواهید بود 
   آنها در حقیقت گزینه های شما برای ترید ، قیمت ، مقدار ارز معامله شد در ۲۴ ساعت و درصد تغییرات هستنددر حال حاضر گزینه های  موجود برای ترید شامل موارد زیر هستند:
   KIM/BTC : در این بخش شما میتوانید کیم با به بیت یا بیت را به کیم تبدیل کنید 
   LTC/BTC: این بخش برای ترید لایت کوین و بیت کوین است 
   KIM/USDT: در این بخش شما میتوانید کیمهایتان را به تتر با بالعکس تبدیل کنید
   BTC/USDT: این بخش هم مربوط به تبدیل بیت به تتر میباشد 
   KIM/XAU: این بخش به تازگی فعال شده و به شما این امکان را میدهد تا کیم را به ارز جدیدی که صرافی اضافه کرده( ارزی با‌پشتوانه طلا)  تبدیل کنید یا بالعکس .
   با انتخاب هر کدام از این گزینه ها شما وارد صفحه مربوط به ترید  ارزهای ان بخش میشود 
   به عنوان مثال وقتی روی گزینه ی KIM/BTC کلیک کنید صفحه مربوط به ترید کیم‌و بیت کوین برای شما باز میشود در این صفحه بخشهای مختلفی وجود دارد ازجمله بخش ثبت سفارش خرید یا فروش، نمودار ، سفارش های فروش (با رنگ قرمز نشان داده میشود ) سفارشهای خرید( با رنگ سبز نمایش داده میشود)  معاملات انجام شده توسط کاربران و همچین تاریخچه ی معاملاتی که شما انجام داده اید .
   اولین گزینه ای ک پس از قسمت ارزهای قابل ترید وجود دارد گزینه ثبت سفارش خرید یا فروش است که دارای دو بخش BUY و SELL میباشد اگر شما قصدتبدیل بیت کوین به کینگ مانی را دارید باید از قسمت BUY اقدام به ثبت سفارش خرید کنید اماواگر قصد تبدیل کیم به بیت را دارید با از قسمتSELL اقدام به ثبت سفارش فروش کنید 
   این کار بسیار ساده است به عنوان مثال قصد ثبت سفارش خرید دارید اخرین سفارش های فروش را بررسی کنید(سفارشهای قرمز رنگ ) ببینید ک روی چه قیمتی پیشنهاد فروش داده شده اگه مایل بودید سریعا کیم را خریداری کنید قیمتی ک اخرین سفارش فروش قرار داده شده را در اولین قسمت تب BUY وارد کنید به عنوان مثال (عکس ضمیمه میگردد) در هنگام نگارش این مطلب اخرین پیشنهاد فروش 0.315004 (قیمت بر اساس بیت کوین میباشد) این قیمت را درقسمت اول وارد میکنیم 
   در قسمت دوم مقدار کیمی ک قصد خرید انرا داریم را وارد میکنیم 
   قسمت بعدی نشان میدهد ک هزینه ما بر اساس قیمت تعیین شده و تعداد واحد هایی که قصد داریم بخریم چقدر است و‌گزینه ی اخر هم مقدار کارمزد را به قیمت کل اضافه کرده ک این قسمت نباید از میزان موجودی بیت ما( available)بیشتر باشد . پس از پر کردن مقادری روی گزینه ی buy kim کلیک کنید اگر اشتباهی انجام نداده باشید پیام موفقیت در خرید برای شمانشان داده شده و بیتهای شما به کیم تبدیل میگردند. برای تبدیل کیم به بیت هم فرآیند به همین شکل هست همچنین برای تمام ارزهای موجود در بخش ترید.
   اگر در این بخش به مشکلی برخورد کردید میتوانید مشکلتان را در بخش تالار گغتگو، قسمت پرسش و پاسخ با ما درمیان بگذارید

  • توسط arash در آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال
      4
   اندیکاتور شاخص قدرت نسبی(RSI) جی ولز وایلدر (J. Welles Wilder) در سال 1978 در کتاب معروف خود با نام “مفاهیم جدید در تحلیل تکنیکال” با معرفی اسیلاتور RSI یا همان اسیلاتور قدرت نسبی، تفکر جدیدی را در سیستم‌های خرید و فروش با استفاده از تحلیل تکنیکال معرفی کرد. اسیلاتورها به طور کلی به دو دسته با دامنه نوسان نامحدود و دامنه نوسان محدود تقسیم می‌شوند.
    
   چگونه از  RSIاستفاده کنیم :
   شاخص RSI به شما کمک می‌کند تا درباره اینکه در قیمت خوبی اقدام به خرید کرده‌اید یا نه، قضاوت بهتری داشته باشید. اما این شاخص همه چیز را به شما نمی‌گوید. اینکه شاخص   RSI در منطقه اشباع خرید یا اشباع فروش قرار گرفته باشد، الزماً به این معنا نیست که حتما صعود یا سقوط خواهد کرد. هیچ تضمینی دراین باره وجود ندارد.
   نتایج شاخص قدرت نسبی باید با اندیکاتورهای دیگر ترکیب شود تا به شما کمک می‌کند، بازگشت روندهای محتمل را شناسایی کنید. ترید کردن  بر اساس یک اندیکاتور تقریباً دیوانگی محض  است. روش هوشمندانه آن است که مهارت‌هایتان را پیرامون چند اندیکاتور و اطلاعات مختلف گردآوری کنید تا به تصویر بزرگتری از آنچه در بازار می‌گذرد، دست یابید.
   شاخص RSI تنها یکی از چند ابزاری است که می‌تواند به شما در پایش بازار کمک کند. استفاده از آن در استراتژی‌هایتان به فهمیدن نقاط مناسب خرید یا فروش کمک می‌کند. RSI روش فوق‌العاده‌ای است تا بدانید که آیا در زمان مناسبی وارد شده‌اید یا قصد خارج شدن دارید.

   نحوه محاسبه اسیلاتور RSI
   برای به دست آوردن میانگین سود در 14 روز گذشته، روزهای مثبت قیمت را با هم جمع می‌کنیم (منظور از روزهای مثبت، روزهایی می‌باشد که قیمت آخرین معامله یا قیمت بسته سهم نسبت به روز قبل رشد داشته است) و حاصل را بر 14 تقسیم می‌کنیم و برای محاسبه میانگین ضرر در 14 روز گذشته، روزهای منفی را با هم جمع می‌کنیم و حاصل را دوباره بر عدد 14 تقسیم می‌کنیم.
   میتوان از میانگین 14 روزه استفاده نمود. استفاده از زمان کوتاه مدت تر باعث حساس‌تر شدن اسیلاتور و بیشتر شدن دامنه نوسان آن می‌شود. بهترین کارایی اسیلاتور RSI زمانی است که به باندهای بالا و پایین می‌رسد.
   سرمایه گذارانی که تمایل به انجام معاملات کوتاه مدت دارند و می‌خواهند اسیلاتور RSI نوسانات کوتاه مدت بازار را نیز به طور مشخص به آنها نشان دهد، می‌توانند از بازه زمانی کمتری برای اسیلاتور قدرت نسبی استفاده کنند. استفاده کردن از زمان بلند مدت تر، باعث پیوسته‌تر شدن نمودار خروجی و باریک شدن دامنه نوسان آن می‌شود. بنابراین میزان نوسان‌ها در حالت 9 روزه بیشتر از میزان نوسان‌ها در حالت 14 روزه می‌باشد. حالت‌های 9 و 14 روزه در حال حاضر بین کاربران این اسیلاتور محبوبیت بیشتری دارند ولی تحلیل گران بنابر تجربه شخصی خود می‌توانند از هر مدت زمان دیگری نیز استفاده کنند. برخی افراد از تعداد روزهای کمتر مانند 7 و 5 استفاده می‌کنند و برخی دیگر برای صاف‌تر شدن نمودار خروجی و فیلتر کردن نوسانات زائد از اعداد 21 و 28 استفاده می‌کنند.
    
   نکته مهم به هنگام استفاده از اسیلاتور  RSI
   جان مورفی در تجربه شخصی خود در استفاده از اسیلاتور قدرت نسبی متوجه می‌شود که نکات ارزشمند زیادی در واگرایی‌ها(در مقالات دیگری به تشریح واگری ها پرداخته میشود) و زمانی که RSI از 70 بالاتر و یا از 30 پایین‌تر می‌رود، وجود دارد. در بازار فارکس کار با اسیلاتور RSI نکته مهمی وجود دارد که حتماً باید مد نظر قرار گیرد. هنگامی که بازار به سمت خرید هیجانی پیش می‌رود، هر اخطار زود هنگامی توسط این اسیلاتور می‌تواند موجب خروج بی موقع از سهم و از دست رفتن بخشی از سود یک روند سودآور شود. در روندهای صعودی قدرتمند بازار، وضعیت خرید هیجانی می‌تواند برای مدتی ادامه داشته باشد. اخطار اسیلاتور RSI مبنی بر ورود بازار به وضعیت خرید هیجانی برای اقدام به فروش کفایت نمی‌کند. این نکته در رابطه با زمانی که RSI کمتر از 30 می‌شود و اخطاری مبنی بر فروش هیجانی توسط این اسیلاتور صادر می‌شود نیز صادق است. به این صورت که شخص سرمایه گذار صرفاً با ورود قیمت سهم به وضعیت فروش هیجانی نباید نسبت به خرید سهم اقدام کند چرا که وضعیت فروش هیجانی برای اقدام به خرید کفایت نمی‌کند!
   اولین ورود به ناحیه خرید یا فروش هیجانی تنها یک اخطار محسوب می‌شود. این اخطار به ما می‌گوید که اسیلاتور قدرت نسبی به منطقه خطر نزدیک شده و نیاز به توجه بیشتری به حرکت دوم آن می‌باشد. اگر حرکت دوم نتواند به میزان قبلی خود در قله و یا کف برسد، احتمال وقوع واگرایی وجود دارد که می‌تواند اخطار قابل اعتمادی برای خرید و یا فروش سهم باشد.
   سطح 50، خط میانی برای اسیلاتور قدرت نسبی می‌باشد و اغلب به عنوان خط حمایت برای روندهای رو به پایین و خط مقاومت برای روندهای رو به بالا عمل می‌کند. برخی از معامله گران تمایل دارند تا تقاطع RSI با خط 50 را به عنوان مرجع انتخاب کنند و رد شدن از این خط را اخطارهای خرید و فروش ارزیابی کنند.
    
   بهترین حالت تنظیمات RSI
   اینکه بهترین حالت تنظیم پارامترهای RSI چیست بستگی به نوع معامله شما دارد ک میخواهید معامله روزانه ساعتی هفتگی و... انجام دهید اما عموماپارامترها به این صورت تنظیم میشوند میانگین 14 روزه ، خط اشباع خرید 70 خط اشباع فروش 30 اما شما میتوانید متناسب با نیاز و حساسیت های معامله ی خود این پارامترهارا تغییر دهید.
    
    
   عملکرد شاخص RSI تا چه اندازه درست بود؟
   در تاریخ ۴ آوریل شاخص RSI تا حدود ۲۰ درصد نیز پایین آمد که یک سیگنال قوی از فروش بیش از حد یک توکن را نشان می‌داد. این باعث شد تا موقعیت مناسبی برای خرید این توکن در آن زمان به وجود آید. سیگنال دیگری که از این شاخص می‌شد گرفت، در تاریخ ۷ آوریل و با رسیدن آن به حدود ۷۵ درصد بود. در این حالت، همان توکن وارد شرایط اشباع خرید شده بود اما چند ساعت بعدی را مشغول تثبیت قیمت و حرکات افقی شد.
   هر چند پس از گذشت چند ساعت (حدود ۶ ساعت)، ریزش قیمت اتفاق افتاد. در این نمودار شاخص RSI روش مناسبی برای اعلام نقاط خرید و فروش بود.
   با این حال RSI به تنهایی یک اندیکاتور کاملا مطمئن نیست و نباید به تنهایی بر اساس آن اقدام به خرید و فروش کرد.
    
×
×
 • اضافه کردن...

اطلاعات مهم

من قوانین فوق را خوانده و با آنها موافقت مینمایم